User Experience to osoba, która projektuje strony internetowe. Na zdjęciu widać szablon strony www.

W dzisiejszych czasach coraz częściej można spotkać anglojęzyczne sformułowanie „user experience”. Co się za nim kryje i jaką rolę pełni w procesie tworzenia stron www?

Czym jest UX?

User Experience (z ang. Doświadczenie użytkownika) to szereg działań związanych z projektowaniem mającym na celu doskonalenia wrażeń, których użytkownik doznaje podczas korzystania ze strony internetowej lub aplikacji. Zadaniem projektanta tych doświadczeń jest zadbać o to, aby owe wrażenia były dla użytkownika jak najlepsze. Na całość odbioru strony internetowej składa się wiele czynników i elementów których projektant UX uwzględnia podczas projektowania.

UX, a jego rola w procesie tworzenia stron internetowych

Czy zdarzyło Ci się opuścić stronę tuż po ataku namolnych reklam lub wyskakujących okienek z zapisem do newslettera zasłaniających interesującą Cię treść? A może brak precyzyjnych wskazówek dotyczących transportu czy zwrotu podczas zakupów w sklepie on-line doprowadziły Cię do rezygnacji zamówienia? Te sytuacje to przykłady negatywnych doświadczeń użytkownika, których efektem jest niechęć do korzystania z danej witryny. W dalszej konsekwencji owa niechęć cechuje się zaprzestaniem użytkowania strony – innymi słowy utratą osoby, która mogłaby się stać naszym potencjalnym klientem. Dobry user experience na stronie internetowej jest niewidoczny na pierwszy rzut oka, sprawia iż korzystanie z witryny internetowej jest dla użytkownika płynne, wygodne i naturalne. Nie wywołuje u osoby poczucia dezorientacji czy chaosu. Co więcej UX designer wykorzystuje wiedzę z zakresu psychologii poznawczej i stara się sprawić aby korzystanie z danej strony było dla użytkownika przyjemne.

Dlaczego UX jest tak ważny?

Już na wstępnym etapie UX designer przeprowadza proces badawczy skupiony na potrzebach użytkownika. Podczas tworzenia strony internetowej zakładany jest pewien rodzaj odbiorców do których ma dotrzeć oferowana usługa lub produkt. Podobne produkty lub usługi oferować może tysiące innych stron internetowych. Jeśli strona jest wygodna w użytkowaniu i dostarcza odbiorcy pozytywnych wrażeń, jest częściej i chętniej wybierana spośród innych stron. Tworzenie pozytywnych doświadczeń użytkownika przekłada się na lojalność klienta wobec marki, a tym samym prowadzi do zwiększenia zysków.

Planujesz stworzyć nową stronę internetową? A może chciałbyś wykorzystać potencjał ux designu i przeprojektować swoją obecną witrynę pod kątem użyteczności dla klientów? Wypełnij krótki formularz , a my wskażemy drogę i wydobędziemy potencjał z Twojej działalności w internecie!

Źródła:
1) J. Allen, J. Chudley, Projektowanie witryn internetowych User eXperience. Smashing Magazine, Helion,
2) B. Rogoś-Turek, I. Mościchowska, Badania jako podstawa projektowania user experience, PWN, Warszawa